چهارشنبه 2 خرداد 1397   01:40:36
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1395/12/24 سه‌شنبه
بررسی مشکلات زیرساختی استان ایلام برای جذب سرمایه گذاری
سی و چهارمین جلسه مرکز خدمات سرمایه گذاری در سال ۱۳۹۵ با حضور مدیران دستگاه ها و شرکت های زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی و به ریاست علی سایه میری مدیر کل امور اقتصادی و دارایی و نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان با موضوع بررسی مشکلات حوزه زیر ساخت استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام،  سایه میری در این نشست توضیحاتی در خصوص سرمایه گذاری در استان و مشکلات و موانع موجود ارائه داد و افزود: تلاش های فراوانی برای جذب سرمایه گذاری و همچنین دیدارهای متعددی با سرمایه گذاران خارجی صورت گرفته، امّا متأسفانه تاکنون،این تلاش ها منجر به سرمایه گذاری در استان نشده است و همچنان سهم استان از سرمایه گذار های خارجی کشور صفر است.

وی در ادامه بیان داشت:  پروژه های زیرساختی با توجه به نرخ بازده و بازگشت سرمایه پایین، می توانند از طریق فاینانس، تأمین مالی شوند و بهره گیری از تسهیلات اعتباری خارجی (فاینانس) مستلزم تکمیل یک فرآیند خاص است. از جمله تهیه گزارش توجیهی فنی و اقتصادی، معرفی طرح از سوی وزارتخانه ذیربط به عنوان طرح اولویت دار، اخذ مجوز شورای اقتصاد و ... که از اداره کل راه و شهرسازی استان و شرکت های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی در استان انتظار می رود با تکمیل این فرآیند برای پروژه های زیرساختی استان مشکل تأمین اعتبار این طرح ها را برطرف نمایند.

علی آخی زاد معاون اقتصادی اداره کل با اشاره به موانع سرمایه گذاری در استان گفت: فقدان زیرساخت های لازم و مناسب در استان از جمله نبود راه آهن، شبکه راه های نامناسب، امکانات پایین فرودگاه ایلام و ناهماهنگی میان عرضه و تقاضا در پروازهای استان با توجه به تعداد زیاد مسافرین و ... از مشکلات زیرساختی و از دلایل عدم سرمایه گذاری در استان است.

امیدی مدیریت توسعه منابع اداره کل راه وشهرسازی استان با اشاره به پروژه های  بخش راه و شهرسازی استان اظهار داشت: ۶ طرح ملی در حوزه راهسازی و بهسازی راه ها در استان وجود دارد که با توجه به نرخ پایین بازگشت سرمایه این طرح ها، سرمایه گذاران تمایلی به سرمایه گذاری در این پروژه ها ندارند و با توجه به اینکه نرخ بازگشت سرمایه از فاکتورهای مهم یک طرح برای جذب سرمایه گذار است، می توان این طرح ها را در قالب تسهیلات خارجی یا فاینانس انجام داد.

 رضایی معاون راهداری اداره کل راه و شهرسازی نیز  با اشاره به اهمیت تدوین طرح جامع حمل و نقل استان، افزود: فاز اول طرح جامع راه های استان انجام شده است که با توجه به افزایش تردد زائرین در ایام اربعین نیاز به بازنگری دارد و فاز ۲ آن در انتظار تصویب شورای برنامه ریزی استان است. وی اظهار امیدواری کرد با انجام این طرح بسیاری از مشکلات توسعه راه های استان حل شود.

علی متانت رئیس فرودگاه شهدای ایلام نیز گزارشی از امکانات و پروازهای موجود فرودگاه ایلام ارائه داد و گفت: فرودگاه ایلام رتبه ۱۵را در میان ۵۴ فرودگاه کشور دارد و تنها 2 درصد کنسلی پرواز دارد که عمدتاً به دلیل شرایط جوی نامناسب و گاهاً وجود ریزگردها است. 

متانت افزود: در سال جاری برای تسهیل تردد زائرین عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی پرواز ایلام- نجف را برقرار کردیم و امیدواریم با توسعه مجموعه فرودگاه و ترمینال های داخلی آن و رفع کاستی های موجود تعداد پروازهای فرودگاه را افزایش دهیم که در این راستا مذاکراتی با شرکت های مختلف هواپیمایی صورت گرفته که از نتایج آن افزایش یک پرواز جدید در مسیر تهران- ایلام و بالعکس به مجموعه پروازهای هفتگی فرودگاه بوده است.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir