دوشنبه, 25 شهريور 1398
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۱۲/۲۱ 
  • کد خبر : ۱۸۱۲۵۳
برگزاری پنجمین نشست هماهنگی مدیران منطقه شش در ایلام
پنجمین جلسه مدیران کل و کار گروه تخصصی نظارت مالی استان های منطقه شش در ایلام، با حضور "احمد کرمی" معاون عمرانی استانداری ایلام، مدیران کل و معاونین نظارت مالی استان های منطقه شش کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصاری و دارایی استان ایلام، این جلسه با محوریت بررسی و تبادل نظر در خصوص برنامه های سال آینده و نحوه هماهنگی تامین منابع مالی سرمایه گذاری خارجی و همچنین نحوه اجرایی و عملیاتی کردن فروش اموال مازاد دولت  در استان ها، نحوه تسویه تنخواه گردان سپرده دادگستری ها و همچنین مسائل مختلف حوزه معاونت نظارت مالی برگزار شد.

بنا بر این گزارش، در این جلسه، "قدرت فیض اللهی" مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام طی سخنانی، ضمن اشاره به رتبه اول اکتشاف نفت و گاز ایلام، گفت: وجود سه و نیم درصد ذخایر نفت و ۱۱ درصد ذخایر گاز، ایلام را به یکی از قطب‌های مهم انرژی ایران تبدیل کرده است. 

وی با بیان اینکه مرز مشترک استان ایلام و کشور عراق بهترین زمینه برای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال است، افزود: راه اندازی و گسترش بازارچه های مرزی در استان ایلام می تواند رشد شاخص اقتصادی در استان را بالا ببرد.

فیض اللهی ادامه داد: متاسفانه اکثر استان های مرزی کشور، محروم هستند و دلیل عمده محرومیت آنها هم نبود کارخانه و فعالیت های بزرگ اقتصادی است.

وی افزود: دولت باید در این راستا زمینه برای حضور سرمایه گذاران در استانهای مرزی را فراهم کند تا علاوه بر توسعه اقتصادی، زمینه امنیت، اشتغال و مهاجرت معکوس را نیز فراهم کند.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام، یکی از راه حل های به حداقل رساندن مشکلات بیکاری  استان را جذب سرمایه گذار ، ایجاد کارخانه های بزرگ با توجه به فرصت مرز عراق دانست.

فیض اللهی در پایان از تلاش برای جذب سرمایه گذاران هم استانی ساکن در دیگر نقاط کشور خبر داد.

این گزارش حاکی است، سید ناصر محمودی مدیر کل اقتصاد و دارایی استان همدان و دبیر منطقه شش کشور نیز در این نشست با اشاره به اینکه 70 درصد فعالیت ادارات کل امور اقتصادی و دارایی استان ها فرابخشی و مربوط به سایر دستگاههای اجرایی استان است، گفت: بخشی از موفقیت آن دستگاه ها نیز منوط به همکاری  بخش های مختلف این ادارات کل است که شاید کمتر به آن توجه شده باشد.

محمودی در خصوص تشکیل گفت: تشکیل شورای هماهنگی مدیران استانی وزارت اقتصاد در استان ها را  ابتکاری از سوی طیب نیا وزیر سابق اقتصاد و دارایی بوده دانست.

وی وظایف شورای هماهنگی را عبارت از عملیاتی کردن اسناد بالا دستی، آسیب شناسی قوانین و مقررات حوزه فعالیت، ایجاد یکپارچه سازی سامانه مدیریتی و عملیاتی، بررسی وظایف محوله اختیارات مدیران استانی، بررسی و تبادل نظر برنامه ها و فعالیت ها و مشکلات موجود در آن حوزه عنوان کرد.

محمودی گفت: هماهنگی و انسجام بیشتر در راستای سیاست های دولت و وزارت اقتصاد، هم افزایی و تشریک مساعی در خصوص مسایل مهم استان های منطقه شش و تصمیم گیری و ارائه راهکار و پیشنهاد در حوزه های مختلف مالی، از اهداف مهم این شورا است.

مدیر کل اقتصاد و دارایی استان همدان با اشاره به تشابهات فرهنگی و اجتماعی و به تبع آن، امورات اقتصادی استان های منطقه شش، گفت: این مهم در رفع مشکلات و معضلات مشترک این استان ها تاثیر بسزایی دارد.  

وی در ادامه گفت: همه مدیران منطقه شش برای تسریع در روان شدن چرخه اقتصادی کشور با همت یکدیگر و هماهنگی بیشتر، تلاش کنند.

دبیر منطقه شش کشور افزود: طرح مولد سازی دارایی های دولت یکی از پروژه های مهم دولت یازدهم و دوازدهم و یکی از اهداف آن، کاهش اتکا به  درآمدهای نفتی، شفافیت و تراز مالی دولت است.

محمودی گفت: بهبود فضای کسب کار در کشور، یکی از مؤلفه های مهمی است که وزارت اقتصاد در دستور کار خود قرار داده است و استان ها نیز در این زمینه بسیار کمک حال بوده و ضرورت امروز کشور ما نیز محسوب می شود.

مدیر کل اقتصادی همدان در پایان گفت: یخ سرمایه گذاری در استان های منطقه شش کشوری شکسته شده و این استان ها پذیرای سرمایه گذاران خارجی هستند و با وجود تحریم ها، تلاش استان ها در بهبود فضای کسب و کار کماکان تداوم دارد.

"احمد کرمی" معاون عمرانی استانداری ایلام در این نشست گفت: ایلام از موقعیت مهم و استراتژیک برای سرمایه گذاری برخوردار است، اما هنوز از این ظرفیت ها به درستی استفاده نشده است.

معاون عمرانی استانداری ایلام مهم ترین مسئله مورد پیگیری در استان را سرمایه گذاری عنوان کرد و با تاکید بر این مهم که ایلام از یک جایگاه استراتژیک برای سرمایه گذاری برخوردار است، افزود: همسایگی با کشور مصرف کننده ای چون عراق، تردد بیش از 65 درصد زوار از مرز مهران، ظرفیت ایجاد بازارچه های مختلف مرزی در استان، ظرفیت های عمده آبی و خاکی در حوزه های مختلف چون کشاورزی، وجود 430 کیلومتر مرز مشترک و امن با این کشور، نزدیکی به بازارهای مصرف کشور همسایه، منابع عظیم نفت و گاز و پتروشیمی، طبیعت بکر، قدمت تاریخی، وسعت سرزمینی و ... استان ایلام را از یک موقعیت طلایی و حائز اهمیت در کشور برای سرمایه‌گذاری برخوردار کرده است.

کرمی در ادامه افزود: ایلام در حوزه های نفت و گاز و پتروشیمی از ظرفیت های عمده ای برای ایجاد سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی برخوردار است که در صورت حضور سرمایه گذاران نهایت همکاری و کمک از جمله ایجاد زیرساخت ها ارائه می شود.

معاون عمرانی استانداری ایلام در جمع مدیران منطقه شش کشور،  حمایت استان های این منطقه از یکدیگر و استفاده از پتانسیل های استانها و تهیه پکیجی جهت تعاملات گسترده باهم، برای توسعه و پیشرفت بیشتر این منطقه از کشور را خواستار شد.

گفتنی است، استان های عضو منطقه شش کشوری وزارت اقتصاد، شامل استان های همدان، ایلام، مرکزی، لرستان، کرمانشاه و کردستان است.

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.3.5.0
    V5.3.5.0