دوشنبه, 20 مرداد 1399
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۰۸/۲۰ 
  • کد خبر : ۱۹۰۱
واگذاری شركت های دولتی نباید به قیمت ایجاد مشكلات كارگری و صنفی تمام شود
وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت و گو با برنامه نگاه یک سیما، با تاکید بر عزم جدی دولت در واگذاری شرکت های دولتی در راستای اجرای سیاست های ابلاغی اصل 44 قانون اساسی و کوچک سازی دولت، تاکید کرد که دولت به هیچ وجه راضی نیست، واگذاری شرکت های دولتی به قیمت ایجاد مشکلات کارگری و صنفی انجام گیرد.
ه گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، واگذاری شرکت های دولتی را از جمله اقدامات موثر در ایجاد تحرک اقتصادی خواند و با بیان اینکه موانع اجتماعی و فرهنگی بسیاری بر سد راه این طرح وجود دارد، گفت: یکی از اهداف ما در واگذاری ها، تنوع بخشی به نیروی کار، توسط  آموزش های فنی و حرفه ای خواهد بود که آن هم در جهت افزایش سود و منافع شرکت های خصوصی سازی شده، واقعی است.

دژپسند در پاسخ به سوالی در خصوص تورم و عوامل وابسته آن نیز گفت: گاهی اوقات به دلیل افزایش نرخ ارز و مشکل در تامین مواد اولیه، تورم ناشی از فشار هزینه حاصل می شود و برخی مواقع، بی اعتمادی به آینده  می تواند انتظارات را بالا برده و موجب افزایش تقاضا شود و در نهایت تورم بالا خواهد رفت. 

وی با بیان اینکه در دولت دکتر روحانی، تورم بخوبی کنترل شد، اظهار داشت: می توان علت این امر را کنترل انتظارات بیان کرد، به این معنا که من بعنوان خریدار امید داشته ام که در آینده کالا و خدمات ارزانتر خواهد شد و یا اطمینان داشته ام که گرانتر نمی شود پس شتابی برای خرید نداشته ام. 

دژپسند تاکید کرد: اگر این احساس دوباره در جامعه احیاء شود می تواند به شرایط اقتصادی کشور کمک بسیار کند، گر چه، دشمن نمی خواهد چنین اتفاقی رخ دهد.

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از برنامه نگاه یک سیما با اشاره تاکیدات رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور در خصوص اصلاح نظام بانکی، با بیان اینکه همچنان از شرایط بانک ها گلایه داریم گفت: برنامه باید به گونه ای طراحی شود که مجریان با علاقه آن را اجرا کند. 

دژپسند با اعلام اینکه نهادهای واسطی برای مدیریت و انتقال و واگذاری شرکت های تحت تملک بانک ها راه اندازی خواهد شد، تاکید کرد: البته در میان مدیران بانک ها این علاقه وجود دارد و هر بانکی برنامه مشخصی ارائه خواهد داد دهد تا با پایش آن، برنامه اجرایی شود. 

وی با یادآوری اینکه جلسات هماهنگی برای پیاده سازی برنامه اصلاح نظام بانکی از هفته گذشته آغاز شده است، اظهار داشت: بالا بودن معوقات، یکی از نکاتی است که بانک های کشور از آن دچار رنج هستند. 

وی در پاسخ به اینکه آیا حدود 110 هزار میلیارد تومان از مطالبات بانکی در اختیار 8 نفر است یا خیر؟ گفت: در اعداد تأمل و بر اساس تعاریف، آنها را بررسی می کنم.

دژپسند افزود: میزان بدهی دولت به نظام بانکی، ادعایی است که بانک ها آن را مطرح می کنند و ما نمی توانیم تا زمانی که این ادعا حسابرسی نشده باشد آن را بپذیریم.
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.7.4.0