جمعه, 20 تير 1399
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۰۷/۳۰ 
  • کد خبر : ۱۹۲۱
بهره گیری از نخبگان دانشگاهی، بخش خصوصی و متخصصین در قالب خانه اقتصاددانان
وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی عصر دیروز با حضور در کمیسیون های فرهنگی، اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به تشریح برنامه‌های خود برای مدیریت این وزارتخانه پرداخت.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، "فرهاد دژپسند" در جمع اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن بیان دغدغه‌های خود در حوزه اقتصادِ فرهنگ، دلیل حضور خود در جمع نمایندگان عضو این کمیسیون را توجه ویژه به لزوم داشتن نگاه فرهنگی به پروژه ها و سیاست های اقتصادی عنوان کرد.


وی عدم تبیین درست ابعاد فرهنگی سیاست ها را به عنوان یکی از حلقه های مفقوده در اقتصاد کشور برشمرد و تصریح کرد: به عنوان مثال در اجرای برخی سیاست های اقتصادی مثل شناسایی پایه های جدید مالیاتی و یا افزایش نرخ مالیات، در صورت عدم تدوین و اجرای اقدامات فرهنگی مناسب، قطعا با افزایش فرار  مالیاتی مواجه خواهیم شد.


دژپسند با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه یک مسلمان واقعی احساس می کند مالیات، یک دِین است، تاکید کرد: باید برای مردم جا بیافتد که پرداخت مالیات، بطور مستقیم در راستای تامین هزینه های عمومی و اداره کشور و به نفع عموم جامعه است.


دژپسند با تاکید بر وجود رابطه متقابل بین فرهنگ و اقتصاد اظهار داشت: وزیر اقتصاد فقط مسئول متغیرهای کلان اقتصادی نیست، بلکه باید معین سایر بخش های اقتصادی نیز باشد.


وزیر پیشنهادی اقتصاد در جمع اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: اعتقاد دارم، موضوع فرهنگ، نقش مهمی در شکل گیری، تکامل و تعامل با اقتصاد دارد و بنابراین همکاری مجلس با حوزه اقتصاد ضروری است.


وی با تاکید بر اینکه وزیر اقتصاد پاسخگوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان مردم است، گفت: به همین سبب، وزیر اقتصاد باید برنامه اجرایی جامع و کابردی به مجلس ارائه دهد. 


دژپسند در ادامه از کمک به تشکیل "خانه اقتصاددانان" به عنوان حلقه مفقوده نام برد و گفت: بکارگیری نخبگان دانشگاهی و نیز استفاده از نظرات مشورتی مجلس شورای اسلامی می تواند به عبور موفق از تنگنای موجود در این برهه حساس کشور کمک کند.


وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: وزیر اقتصاد باید با بخش واقعی اقتصاد و تولید ارتباط نزدیک داشته باشد تا مشکلات مربوط به این بخش در حوزه های گمرکی و مالیاتی و ... را شناسایی کند.


وزیر پیشنهادی اقتصاد در ادامه، در مجمع نمایندگان استان خوزستان حضور یافت و برنامه‌های خود برای مسئولیت سکانداری وزارت اقتصاد را تشریح کرد.


وی ضمن تاکید مجدد بر لزوم تعامل با مجلس، برنامه های خود را در دو سطح و دو فاز ارائه کرد. 


دژپسند گفت: برنامه های ارائه شده در دو سطح کلی و تفصیلی و دو فاز با دو بازه زمانی جداگانه هرکدام به مدت یک سال و نیم، با محوریت فاز اول "عبور از بحران" و فاز دوم "ثبات اقتصادی" تدوین شده است.


 وزیر پیشنهادی اقتصاد در ادامه، افزایش بهره وری و استفاده بهینه از منابع را از جمله عوامل موثر در رشد اقتصادی عنوان کرد.
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.7.4.0