دوشنبه, 16 تير 1399
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۹/۰۸ 
  • کد خبر : ۱۸۷۷۷۲
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد در گفتگو با شادا عنوان کرد:
تعامل پذیری" به عنوان یكی از الزامات اقتصاد هوشمند است
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد در گفتگو با شادا عنوان کرد: "تعامل پذیری" به عنوان یکی از الزامات اقتصاد هوشمند است/ برنامه توسعه تعامل پذیری و تبادل داده ها و یکپارچگی اطلاعات در سطح وزارت اقتصاد و سازمان های تابعه از ابتدای سال جاری در دستور کار مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند قرار گرفته است/ رکورد میانگین 611 هزار تراکنش روزانه وزارت اقتصاد در تبادل اطلاعات در آبان ماه سال جاری/ تکنولوژی امضای دیجیتال در بستر یکپارچه تبادل اطلاعات اقتصادی کشور (بیتا) امکان استناد پذیری و انکارناپذیر بودن دیتا را می دهد/ وزارت اقتصاداولین خوشه تشکیل شده در کشور در بستر تبادل ملی اطلاعات (GSB) است. رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت امور اقتصادی و دارایی از رکورد جدیدی در میزان میانگین تراکنش های روزانه وزارت اقتصاد در "بستر تبادل ملی اطلاعات (GSB)" در آبان ماه خبر داد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، علی عبدالهی در گفتگو با شادا، با بیان اینکه، وزارت اقتصاد هم اکنون 94 سرویس اطلاعاتی را به 111 دستگاه ارایه می دهد، اظهار داشت: میانگین تراکنش روزانه وزارت اقتصاد از طریق این بستر در آبان ماه سالجاری به 611 هزار تراکنش افزایش یافته است و این درحالی است که در ماه های ما قبل، میانگین روزانه 400 هزار تراکنش بود.

 

وی در این گفت و گو با تاکید بر ضرورت تحقق بحث "تعامل پذیری" به عنوان یکی از الزامات اقتصاد هوشمند، گفت: در همین راستا، برنامه توسعه تعامل پذیری و تبادل داده ها و یکپارچگی اطلاعات در سطح وزارت اقتصاد و سازمان های تابعه و نیز سطح کلان کشور، از ابتدای سال جاری در دستور کار این مرکز قرار گرفته است.

 

عبدالهی افزود: بر اساس این برنامه، نیازسنجی در سطوح "اطلاعات مورد نیاز از سازمان های زیر مجموعه وزارت اقتصاد" ، "اطلاعات مورد نیاز از سایر دستگاه های دولتی" و نیز "اطلاعات مورد نیاز از سایر دستگاه ها برای وزارت متبوع و سازمان های تابعه"، در دستور کار قرار گرفت.

 

وی تصریح کرد: این فرآیند منجر به شکل گیری "ماتریس تعامل پذیری" در وزارت اقتصاد شد که بخش هایی از این ماتریس تکمیل و از طریق گفتگو، امکان سنجی و تکمیل زیرساخت های فنی در حال پر کردن سایر بخش های خالی آن هستیم.

 

عبدالهی افزود: نتایج ماتریس تعامل پذیری در شورای راهبردی فناوری اطلاعات وزارت اقتصاد به تصویب رسید و برای اجرا به دستگاه های تابعه ابلاغ شده است.

 

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد با اشاره به دارا بودن سهم 3.89 درصدی از حجم کل تراکنش های "بستر تبادل ملی اطلاعات (GSB)" از سوی این وزارتخانه خاطرنشان کرد: سازمان های "ثبت احوال کشور" و "تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی" اطلاعات پایه ارایه می دهند ولی سرویس های ارایه شده از سوی وزارت اقتصاد حاوی اطلاعات در زمینه تخصصی می باشد.

 

وی افزود: اطلاعات مربوط به "صدور اظهارنامه گمرکی"، "دریافت پته گمرکی"، "اطلاعات اظهارنامه ارزش گمرکی" و "بدهی مالیاتی" توسط وزارت اقتصاد از این بستر ارایه می شود.

 

عبدالهی در خصوص برنامه های آتی این مرکز برای توسعه محتوایی بستر بیتا در چارچوب تعامل پذیری گفت: برنامه های توسعه ای این مرکز هم به لحاظ کمی (افزایش تعداد سرویس های اطلاعاتی و تعداد دستگاههای سرویس گیرنده و سرویس دهنده) و هم از نظر کیفی (پایداری سرویس ها) می باشد.

 

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد چالش های توسعه "بستر تبادل ملی اطلاعات (GSB)" را شامل چالشهای فنی (الکترونیکی نشدن کامل برخی سرویس ها)، چالش های سازمانی و حقوقی (محرمانه بودن داده ها) و مقاومت کاربران و مدیران عنوان کرد.

 

وی تاکید کرد: برای غلبه بر این مقاومتها و چالش ها، کارگروه "تعامل پذیری دولت الکترونیک" در مرکز ملی فضای مجازی تشکیل گردید.

 

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد با بیان اینکه بستر بیتا مجهز به تکنولوژی امضای دیجیتال است تصریح کرد: این تکنولوژی امکان استناد پذیری و انکارناپذیر بودن دیتا را فراهم می آورد.

 

عبدالهی "بستر تبادل ملی اطلاعات (GSB)" را دارای 13 خوشه دانست و افزود: اولین خوشه تشکیل شده در کشور در این بستر مربوط به وزارت امور اقتصادی و دارایی است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.7.4.0