دوشنبه, 16 تير 1399
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ 
  • کد خبر : ۱۸۷۸۵۰
اظهارات مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد در برنامه زنده "تیتر امشب" شبکه خبر
وزارت اقتصاد برای واگذاری اموال مازاد بانك های دولتی و خصوصی شده عزم جدی دارد
اظهارات مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد در برنامه زنده "تیتر امشب" شبکه خبر: وزارت اقتصاد برای واگذاری اموال مازاد بانک های دولتی و خصوصی شده عزم جدی دارد/از دی ماه 1396 تا کنون نیز 18 هزار میلیارد تومان اموال مازاد بانک ها واگذار شده که حدود هشت هزار میلیارد آن در دوران يكساله وزارت دکتر دژپسند صورت گرفته است/ در راستای اجرایی نمودن یكی از برنامه هاي اصلاح نظام بانكی، با راه اندازی سامانه "اموال مازاد بانک‌ها" برای اولین بار، آمار جامع این اموال مشخص شد/طبق برآورد انجام شده بانک‌های وابسته به وزارت اقتصاد چیزی حدود یکصد هزار میلیارد تومان املاک و اموال(سهام) مازاد دارند/سامانه اموال مازاد بانك ها، ضمن ايجاد شفافيت، "نظارت عمومی و مردمی" بر واگذاری این اموال را ممکن می‌کند/تملک آخرین راه برای بانک ها جهت وصول مطالبات معوق به وکالت از سوی سپرده گذاران است و هیچ بانکی به دنبال تملک نیست.

مدیرکل امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد از عزم جدی این وزارتخانه برای واگذاری اموال مازاد بانک های دولتی و خصوصی شده خبر داد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)،  عباس مرادپور در برنامه زنده "تیتر امشب" که شب گذشته از شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد، با اعلام این خبر اظهار داشت: با اشاره به قوانین موجود، حتی در صورت عدم راه اندازی سامانه اموال مازاد بانک‌ها نیز بانک‌ها موظف بودند املاک مازاد خود را واگذار کنند.

 

 وی تصریح کرد: طبق برآورد انجام شده، بانک‌های وابسته به وزارت اقتصاد چیزی حدود یکصد هزار میلیارد تومان املاک و اموال مازاد دارند.

 

مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد گفت: این اموال یا تملیکی از ناحیه وثایق تسهیلات گیرندگانی است که بدهی شان را پرداخت نکرده اند و یا شامل املاکی که بانک‌ها زمانی نیاز داشته و خریده اند (مثل برخی شعب بانکی) اما اکنون به آن املاک نیاز ندارند، می باشد. 

 

مرادپور با اعلام اینکه بیشترین اموال مازاد بانکی، متعلق به بانک های ملی، ملت و تجارت است افزود: پیش از این، آمار دقیق و يكپارچه اموال و املاک مازاد بانک‌ها موجود نبود ولی در راستای اجرایی نمودن یكی از برنامه هاي وزیر اقتصاد در خصوص اصلاح نظام بانكی با راه اندازی سامانه "اموال مازاد بانک‌ها" هم اکنون برای اولین بار این اتفاق افتاده است و هم اکنون صاحب یک بانك جامع اطلاعاتی در این خصوص هستیم.

 

مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد با تاکید بر اینکه سامانه اموال مازاد بانك ها ضمن ايجاد شفافيت، "نظارت عمومی و مردمی" بر امر واگذاری ها را ممکن می‌کند گفت: حدود ۱۵ هزار ملک مازاد در سامانه مذکور ثبت شده است.

 

مرادپور گفت: اگر مبنای واگذاری ها را از سال 1394 قرار دهیم تا زمان تشکیل کمیته پیگیری واگذاری ها در سال 1396، معادل 10 هزار میلیارد تومان اموال مازاد بانک ها واگذار شد.

 

وی افزود: از دی ماه 1396 تا کنون نیز 18 هزار میلیارد تومان اموال مازاد بانک ها واگذار شده که حدود هشت هزار میلیارد آن در دوران وزارت آقاي دکتر دژپسند صورت گرفته است.

 

مرادپور تاکید کرد: به دلیل هزینه های اجتماعی و اقتصادی و نیز واگذاری مجدد، "تملک" آخرین گزینه بانک ها برای وصول مطالبات معوق به وکالت از سوی سپرده گذاران است و هیچ بانکی به دنبال تملک نیست.

 

مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد در پایان گفت: مردادماه امسال به پیشنهاد این وزارتخانه، مصوبه ای از سوی هیات دولت صادر گردید که بر اساس آن، شیوه نامه ای برای ارزشیابی سهام بانک ها  تدوین و به آنها ابلاغ شد؛ بنابراین اکنون دیگر دغدغه ای برای نحوه قیمت گذاری و واگذاري  سهام بانک ها وجود ندارد. گفتني است منظور از اموال مازاد بانك ها ، املاك ملكي و تمليكي، سهام شركتها و بنگاههاي اقتصادي در اختيار بانكها ميباشد كه سامانه ايجادشده فقط شامل اطلاعات املاك مازاد است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.7.4.0