چهارشنبه, 9 مهر 1399
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ 
  • کد خبر : ۱۹۰۵۷۹
نشست خبری مدیران استانی شورای هماهنگی دستگاه های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در اهواز برگزار شد
نشست خبری مدیران استانی شورای هماهنگی دستگاه های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی به مناسبت گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی و لزوم اطلاع رسانی عملکرد اقتصادی استان از مجرای رسانه های گروهی در خوزستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان خوزستان، در این نشست که در سالن کنفرانس اداره کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان برگزار شد، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان، مدیرکل امور مالیاتی خوزستان، معاون سرمایه گذاری و امور اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند، ناظر گمرکات خوزستان، مدیر تالار بورس اهواز، مدیرکل حسابرسی خوزستان، مدیرکل جمع آوری و فروش اموال تملیکی، معاون اعتباری بانک ملی خوزستان و رییس اداره کل خسارت بیمه ایران استان خوزستان حضور داشتند.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان در این نشست، اظهار کرد: درآمدهای استان خوزستان در سال جاری ۶ هزار و ۱۸۰ میلیارد تومان بوده است که تاکنون ۹۵ درصد آنها با رقمی معادل ۵ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان وصول شده است.

محسن کاویانی با گله مندی از جذب اسناد خزانه استانی برخی از دستگاه های اجرایی، تصریح کرد: سهمیه خوزستان در بخش اسناد خزانه استانی ۷۶۴ میلیارد تومان بوده است که  از این میزان تنها ۲۲ درصد آن معادل ۱۷۱ میلیارد تومان جذب شده است.

وی سهمیه اسناد خزانه ملی و استانی را یک هزار و ۲۸۴ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بر اساس بخشنامه های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور دستگاه‌هایی می‌توانند بهره مند شوند که اسناد هزینه کرد خود را زودتر تحویل دهند.

کاویانی از توصیه استاندار خوزستان به چابُک عمل کردن دستگاه های اجرایی در جذب اسناد خبر داد و عنوان کرد: دستگاه هایی که در موعد مقرر توان جذب اسناد خزانه را نداشته باشند، حذف و دستگاه های دیگر جایگزین آنها خواهند شد.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان ادامه داد: با وجود تحریم ها و کمبود پول نقد در حال حاضر استفاده از اسناد خزانه می تواند راهگشا بوده و در استان حرکت ایجاد کند.

وی با اشاره به این که ۳۰ شرکت در استان دارای مجوز سرمایه گذاری خارجی هستند، یاد آور شد: تاکنون ۲ میلیارد و ۷۱۴ میلیون دلار در خوزستان سرمایه گذاری شده  که ۴۷ درصد آن توسط این ۳۰ شرکت جذب شده است.

محسن کاویانی با اشاره به نقش قابل توجه دستگاه مالیاتی در تامین پایدار درآمدهای شهرداری ها، تاکید کرد: بخش اعظم تامین حقوق و اقدامات عمرانی و مشکلات شهرداری ها توسط سازمان مالیاتی انجام می شود که اگر این رقم‌ وصول نمی شد، شاهد نارضایتی و حقوق های معوقه کارگران و کارمندان بودیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خوزستان سرمایه گذاری در بازار بورس را روشی بازده و مطمئن عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۸۷ هزار نفر در بازار سرمایه داران حضور دارند که با توجه به وجود شرکتهای بزرگ در خوزستان، دارا بودن رتبه ششم در کشور و حضور تعداد کمی از شرکت ها در بازار سرمایه مناسب این استان نیست و باید مقدمات فعالیت شرکت های بیشتر در بورس فراهم شود.

 

کشف ۲۳ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در مناطق آزاد ویژه خوزستان

در ادامه، مدیرکل امور مالیاتی خوزستان از انجام فعالیت های اقتصادی در مناطق آزاد و ویژه و فرارهای مالیاتی سازمان یافته خبر داد و اظهار کرد: ۲۳ هزار میلیارد تومان در این مناطق کشف فساد داشته ایم که پرونده های آنها در این زمینه در دادگاه در حال رسیدگی است. متاسفانه مردم ما عدم پرداخت مالیات را یک زرنگی و نقطه قوت میدانند.

جهانشاه ارزانی بیرگانی افزود: اگر نظام به منابع مالی و مالیاتی تکیه نکند با چالش های بزرگی مواجه خواهد شد که نقش اصحاب رسانه در فرهنگ سازی مالیاتی در کشور مؤثر است.

ارزانی بیرگانی با بیان اینکه عدم‌ مشارکت برخی اصناف در پرداخت مالیات موجب عدم تامین هزینه های جاری دولت میشود، تصریح کرد: ۳۷۰۰ نفر پزشک در خوزستان در حیطه های مختلف مشغول کار هستند، اما با وجود فراخوان سازمان امور مالیاتی جهت ثبت نام صنف پزشکان و معرفی صندوق فروش خود به نظام مالیاتی، مشارکت این افراد تنها ۳۷ درصد بوده است وقتی با چنین عدم مشارکتی از قشر پزشک در جامعه مواجه هستیم چگونه می توانیم از سایر اصناف انتظار دیگری داشته باشیم.

وی از اجرای تبصره ماده ۹۷ از ابتدای سال آینده در ایران خبر داد و گفت: براساس اجرای این تبصره، اظهار نامه برآوردی به مردم‌معرفی خواهد شد. مردم باید به پرداخت مالیات اعتقاد پیدا کنند و مالیات یعنی سهم مشارکت شهروند در آن چیزی که از دولت انتظار دارد.

مدیرکل امور مالیاتی خوزستان رشد جوامع پیشرفته را براساس پرداخت مالیات دانست و عنوان کرد: طرح جامع مالیاتی در کشور اجرا می شود که رسانه ها باید در مبارزه با فرار مالیاتی پیشتاز باشند.

وی سهمیه خوزستان در نظام مالیاتی سال گذشته ۹۲ درصد درآمدها معادله ۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و یاد آور شد: یکی از وظایف سازمان امور مالیاتی توزیع و پرداخت ارزش افزوده بین شهرداریها و دهیاریها است که در سال گذشته ۷۰ درصد درآمد شهرداری ها از محل ارزش افزوده تامین شده در سال جاری نیز تاکنون ۷۰۰ میلیارد تومان میان شهرداری‌ها توزیع شده است؛ همچنین ۵۰۰ میلیارد تومان از محل عوارض آلایندگی ها نیز شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و عشایر پرداخت شده است.

ارزانی بیرگانی با بیان این که ۱۵ صنف جدید مکلف به معرفی صندوق های فروش خود به سازمان های امور مالیاتی شده اند، اشاره کرد: عدم ارائه تکالیف مالیاتی به منزله فرار مالیاتی تلقی می شود در سال آینده نظام امور مالیاتی کشور با همکاری دستگاه‌های امنیتی و قوه قضاییه، دادگاه های رسیدگی به فرار مالیاتی را تشکیل خواهند داد. امیدواریم با آگاه‌سازی مردم فرارهای مالیاتی را به حداقل برسانیم.

 

جذب ۱۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در ۱۰ماهه امسال در منطقه آزاد اروند/ افتتاح بزرگترین مجتمع پزشکی کشور در منطقه آزاد اروند

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان، سیدعلی موسوی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت دهه فجر اظهار کرد: در بخش سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند در دهه ماهه سال جاری ۱۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته است.

معاون سرمایه گذاری و امور اقتصادی منطقه آزاد اروند گفت: در ۱۰ ماهه سال جاری ۷ واحد صنعتی راکد در منطقه آزاد اروند با اعتبار پرداختی ۲ هزار میلیارد ریال دوباره فعال شدند.

وی افزود: در بحث توسعه صادرات غیرنفتی در سال 1397 بیش از ۱۷۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی از منطقه آزاد اروند داشتیم.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند یادآور شد: در سال 1398 رقم صادرات غیرنفتی به بیش از ۲۰۰ میلیون دلار می رسد و عمده محصولات صادراتی فولاد و خرما است.

موسوی با بیان این که در بخش سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند در دهه ماهه سال جاری ۱۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته، گفت: در مقایسه با سال گذشته که این رقم ۱۱ هزار میلیارد ریال بوده ۳۸ درصد رشد داشتیم که عمدتا در بخش های گردشگری، تجارت، خدمات و صنعت بوده است.

وی اضافه کرد: فردا صبح مرتضی بانک مشاور رییس جمهور در امور مناطق ویژه اقتصادی و تجاری و آزاد به منطقه آزاد اروند سفر می کند و ۳۵ بسته سرمایه گذاری با حضور وی و استاندار خوزستان رونمایی می شود.

معاون امور سرمایه گذاری و اقتصادی منطقه آزاد اروند گفت: همچنین تا پایان دولت تدبیر و امید از ۳۰ طرح سرمایه گذاری بهره برداری می شود که میزان سرمایه گذاری آن ۸ هزار میلیارد ریال و میزان اعتبارات ارزی آن ۳۰۰ میلیون دلار است.

موسوی ادامه داد: طرح ایکس ری کامیونی منطقه آزاد اروند فردا در شلمچه با حضور استاندار خوزستان و مشاور رییس جمهور در امور مناطق آزاد تجاری و اقتصادی با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان افتتاح و به بهره برداری می رسد.

وی بیان کرد: همچنین بزرگترین مجتمع پزشکی اروند با توجه به وضعیت توریسم درمانی در محدوده منطقه آزاد اروند به بهره برداری می رسد که ۷۲۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.

معاون سرمایه گذاری و امور اقتصادی منطقه آزاد اروند افزود: علاوه بر این بزرگترین واحد ساخت پیچ و مهره جنوب غرب کشور با ارزش سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی در منطقه آزاد اروند افتتاح می شود.

موسوی درباره تعویض پلاک خودروهای اروندی و صدور پلاک های جدید خودروهای اروندی توضیح داد: از هفته آینده با همکاری پلیس راهور تعویض پلاک خودروهای اروندی آغاز می شود و صاحبان خودروهای اروندی می توانند برای تعویض پلاک های قدیمی و صدور پلاک های جدید به منطقه آزاد اروند مراجعه کنند.

وی ادامه داد: ۵۵ هزار خودروی اروندی در خوزستان داریم که ۱۸ هزار خودرو پلاک جدید دارند.

معاون سرمایه گذاری و امور اقتصادی منطقه آزاد اروند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افتتاح و بهره برداری از ۲۳ طرح سرمایه‌گذاری به ارزش ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال و سرمایه گذاری خارجی ۵ میلیون دلار در دهه فجر امسال در منطقه آزاد اروند، یادآور شد: با بهره برداری از این طرح ها ۳۶۹۲ شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می شود.

 

رتبه نخست خوزستان در صادرات کالاهای وزنی/ رشد ۵ درصدی درآمد های گمرک خوزستان

ناظر گمرکات خوزستان در نشست خبری مدیران استانی شورای هماهنگی دستگاه های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی، ضمن اشاره به عملکرد گمرک در استان، اظهار کرد: درآمد گمرک خوزستان در سال جاری تا کنون بیش از ۲۵ هزار میلیارد ریال بوده است که در مقایسه با ۲۳ هزار میلیارد ریال سال گذشته، با رشد ۵ درصدی مواجه هستیم.

غلامرضا بلوطی میرزا با اشاره به این که شهرهای بندر امام خمینی، اهواز و خرمشهر به ترتیب بیشترین صادرات را داشته اند، افزود: در سال جاری تا کنون، ۹ میلیارد و ۱۵۷ میلیون دلار صادرات داشته ایم که ۸۰ درصد آن ارزشی و ۱۳ درصد آن وزنی است.

بلوطی میرزا محصولاتی چون پتروشیمی، فولاد، گاز، هیدروکربن، ماهی و سیب زمینی را عمده محصولات صادراتی خوزستان عنوان کرد و گفت: کشورهای عراق، چین، امارات، هند، کویت و اندونزی مقصد های صادراتی ما هستند.

ناظر گمرکات خوزستان مجموع صادرات از مرزهای شلمچه و چزابه در سال جاری را ۷۳۹ میلیون دلار خواند و تصریح کرد: در مدت زمان مشابه ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار واردات داشتیم که ۵ میلیارد و ۱۸۷ میلیون دلار آن از بندر امام خمینی بوده که عمدتا کاهای اساسی بوده است.

وی رتبه کشور در صادرات از نظر وزنی و ارزشی را سوم عنوان کرد و یاد آور شد: خوزستان از نظر وزنی رتبه نخست و از نظر ارزشی رتبه سوم را دارد.

بلوطی میرزا در خصوص پروژه هایی که در دهه فجر امسال افتتاح یا کلنگ زنی می شوند، گفت: ساختمان های جدید چوئبده و چذابه افتتاح خواهند شد؛ همچنین ۵۰ واحد در بندر امام خمینی و بزرگترین مرکز شماره گذاری خودرو در خوزستان نیز کلنگ زنی خواهند شد که امیدواریم تا اوایل سال آینده افتتاح شوند.

 

افزایش ۱۰۱ درصدی ارزش معاملات بورس خوزستان نسبت به سال گذشته

مدیر تالار بورس اهواز در این نشست اظهار کرد: ارزش معاملات در خوزستان در سال 1397، ۱۰ هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال 1396، ۱۰۱ درصد افزایش یافته است.

نیلوفر بحریه افزود: همچنین ارزش معاملات خوزستان در ۱۰ ماهه سال جاری ۲۴ هزار و ۹۹۳ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۰۰ درصد افزایش داشته‌ است.

بحریه با اشاره به این که در حال حاضر ۲۹ شرکت فعال کارگزاری در خوزستان فعال است، تصریح کرد: در ۱۰ ماهه نخست امسال ۳۰ مورد بازرسی از شرکت های فعال خوزستان انجام شده است.

وی عنوان کرد: سهام ۱۶ شرکت استانی در بازار سرمایه خرید و فروش می‌شود که هشت شرکت از این شرکت ها در بازار پایه و هشت شرکت در بازار بورس و فرابورس فعالیت می‌کنند؛ همچنین شرکت فولاد خوزستان، فولاد کاویان، نورد لوله اهواز، پتروشیمی فناوران، پتروشیمی آبادان، پتروشیمی فجر، پترشیمی امیرکبیر، پتروشیمی فارابی، پتروشیمی مارون، پتروشیمی غدیر، کربن‌ایران، سیمان بهبهان، سیمان خوزستان، سیمان کارون، فارییت اهواز و شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه خوزستان شرکت هایی هستند که در بازار سرمایه قابلیت معامله سهام را دارند.

بحریه تاکید کرد: در ۱۰ ماهه امسال ۸۷ هزار و ۵۹۲ نفر در سامانه سجام ثبت‌نام کردند که خوزستان در بین ۳۱ استان جایگاه ششم را به خود اختصاص داده است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.12.0
    V5.7.12.0