پنج‌شنبه, 6 آذر 1399
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۴/۰۹ 
  • کد خبر : ۱۹۵۲۴۳
در سومین نشست تخصصی کمیسیون هماهنگی بانک های استان
سامانه جامع اطلاعات پولی و بانكی خراسان رضوی رونمایی شد
درسومین نشست تخصصی کمیسیون هماهنگی بانک های استان خراسان رضوی که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، مدیرکل امور اقتصادی ودارایی واعضای این کمیسیون برگزار شد، سامانه جامع اطلاعات پولی و بانکی استان رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان خراسان رضوی، در این جلسه مدیرکل امور اقتصادی و دارایی، مطالبات غيرجاري و نحوه وصول آن در سال هاي اخير را يکي از موضوعات مهم و چالشي در نظام بانکي کشور دانست و گفت: افزايش سطح مطالبات غيرجاري بانکي مي تواند کارایی هر يک از بانک ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي کشور را با تهديد مواجه نمايد.

حسین امیررحیمی با اشاره به اهمیت اطلاعات، برای تصمیم گیری در تمامی حوزه های اجتماعی بیان داشت: سامانه ای که امروز رونمایی می شود سامانه اطلاعات پولی و بانکی استان است که بیشتر مربوط به اطلاعات گذشته است.

وی افزود: تجمیع این اطلاعات در این سامانه دارای دستاوردهای مناسبی در حوزه سیاستگذاری و
تصمیم گیری برای استان است. به طور مثال در این سامانه می توان تفکیک بدهکاران بانکی را در حوزه ها و رسته های مختلف شغلی و همچنین بخش های مختلف اقتصادی به تفکیک بانک مشاهده نمود که باعث کاهش خطا در تصمیم گیری و سیاستگذاری های آینده در حوزه بانکی استان خواهد شد.

امیررحیمی با اشاره به راه اندازی کمیته ساماندهی تسهیلات و مطالبات بانکی استان در اداره کل امور اقتصادی و دارایی بیان داشت: با همکاری و موافقت کلیه بانک‌های استان نسبت به ارسال اطلاعات حساب پرونده هاي معوق بانکی به این کمیته، با هدف ایجاد پایگاه داده و اطلاعات شبکه بانکی استان و همچنین بهره گیری از تجربیات بانک ها در ارائه تحلیل‌ها و گزارش‌های اقتصادی، دبیرخانه کمیته مذکور در اداره کل امور اقتصادی ودارایی راه اندازی شد.

وی تصریح کرد: در گام نخست اطلاعات پولی و بانکی در این سامانه تجمیع شده و این بسته آماده است تا علاوه بر اطلاعات بانکی، سایر اطلاعات مالی استان در حوزه صنعت، بنگاههای اقتصادی، درآمدهای استانی دولت، تأمین اجتماعی، مالیات و ... به صورت پردازش شده در اختیار تصمیم گیران استانی قرار دهد.

مدیرکل امور اقتصادی ودارایی استان اظهار داشت: در این سامانه اطلاعات بدهکاران عمده بانکی با همکاری بانک های استان تجمیع شده است. که این اطلاعات دارای دو ویژگی متمایز می باشد، ویژگی اول اینکه بدهی آنها بالای ده میلیارد ریال به سیستم بانکی باشد و دوم اینکه سیستم بانکی با وجود پیگیری و انجام اقدامات اولیه از وصول مطالبات عاجز بوده اند که تاکنون در این سامانه اطلاعات 756 پرونده به مبلغ 42 هزار میلیارد ریال و 13 میلیون یورو به صورت ارزی تجمیع شده است.

وی افزود: این پرونده ها پس از طی مراحل اخذ استعلام درخصوص سایر بدهی های آنها به دولت و طرح در کمیته کارشناسی ساماندهی تسهیلات و مطالبات معوق بانکی به صورت یک گزارش کامل در کمیته اصلی مطالبات استان با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مورد بررسی قرار می گیرد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.13.0
    V5.7.13.0