سه‌شنبه, 8 مهر 1399
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ 
  • کد خبر : ۱۹۶۷۷۹
نماینده مردم مشهد درنشست با مدیران تابعه وزارت اقتصاد در استان:
نبض اقتصاد كشور در جمع شورای هماهنگی مدیران استانی وزارت اقتصاد زده می شود
جواد کریمی قدوسی که در شورای هماهنگی مدیران استانی وزارت اقتصاد در استان خراسان رضوی سخن می گفت، بیان داشت: نبض اقتصاد کشور در همین جمع زده می‌شود و از روی آن می توان حال اقتصاد کشور را اندازه گیری کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان خراسان رضوی، در این شورا که با حضور سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، جواد کریمی‌قدوسی و فاطمه رحمانی نمایندگان مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی و همچنین مدیران تابعه وزارت اقتصاد دراستان در محل اداره کل امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد، کریمی قدوسی اخذ مالیات بر اساس قوانین جدید، صندوق مکانیزه فروش، مالیات بر ارزش افزوده، مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اصلاح نظام بانکی را از جمله مسائل مهم اقتصادی و مورد توجه مجلس دانست.

وی با اشاره به اینکه بورس یکی از مباحث مغفول مانده اقتصادی کشور است گفت: با توجه به سرعت تحولات اخیر در بورس، قوانین و مقررات در این حوزه به پای این سرعت پیش نرفته است و عدم وجود زیرساخت‌های مناسب، مشکلاتی را دراین حوزه ایجاد مینماید.

وی یکی از راه های رفع این مشکلات را راه‌اندازی بورس ها در استان هایی که ظرفیت های لازم را دارند دانست.

 در این جلسه سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نیز خواستار شناسایی کامل دارایی ها و درآمدهای دولت شد و اظهار داشت:  مالیات بر ثروت و ارث و همچنین جاهایی که پول در آنها رسوب می‌کند یکی از روش‌های مهم تامین مالی در شرایط خاص کرونا و رکود مشاغل است. وی همچنین خواستار عدم بلوکه شدن امکانات و منابع در شهرهای بزرگ شد و آن را موجب حاشیه نشینی و مشکلات خاص برای شهرهای بزرگ دانست.

 در این جلسه مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی با اشاره به وضعیت درآمدهای استان گفت: درآمد چهار ماهه سال جاری  یک هزار و ۸۷۳ میلیارد تومان بوده  و در این مدت  یک هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان وصول شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل شانزده وشش درصد رشد داشته است.

حسین امیر رحیمی مولدسازی و فروش اموال مازاد دستگاه های اجرایی بر اساس بودجه سال جاری را از دستور کارهای مهم این اداره کل دانست و گفت: در استان 21 هزار و302 ملک مربوط به دستگاه‌های اجرایی وجود دارد که اطلاعات و مشخصات ۷۵ درصد آنها در سامانه سادا ثبت شده است. وی تصریح کرد: در استان خراسان رضوی ۹۰ هزار ملک مربوط به دستگاه‌های اجرایی سایر استان‌ها وجود دارد که در مورد آنها باید تصمیم گیری های لازم انجام گیرد.

 امیر رحیمی با اشاره به وضعیت سرمایه‌گذاری استان بیان داشت: در سال ۹۸ استان خراسان رضوی با جذب ۳۰ طرح سرمایه گذاری خارجی به ارزش ۱۴۱ میلیون دلار رتبه اول از لحاظ تعداد طرح در بین استان‌های کشور را کسب کرد.

نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان تصریح کرد: در چهار ماهه سال جاری هفت طرح جدید سرمایه‌گذاری به ثبت رسیده و ۱۱ طرح به هیئت سرمایه‌گذاری وزارت اقتصاد ارسال شده است در حالی که اینها مواردی هستند که می توانند در استان تعیین تکلیف شوند ولی به دلیل عدم تمرکز گرایی تا زمان انجام جلسه این هیئت نمی‌توانیم اقدام خاصی درمورد آنها انجام دهیم.

وی افزود: در کمیته تامین مالی که تنها برای استان خراسان رضوی در محل وزارت اقتصاد برگزار می شود ۳۱ طرح مورد بررسی قرار گرفته که برای ۲۸ مورد آن مصوبه اخذ شده است.

 مدیرکل امور اقتصادی و دارایی افتتاح پنجره واحد فیزیکی کسب و کار را یکی از اقدامات مهم در بهبود فضای کسب و کار دانست و اظهار داشت: میانگین ثبت شرکت در کشور ۷۲ روز و در استان ۷۸ روز بوده است ولی با افتتاح این مرکز به سه روز کاهش پیدا خواهد کرد. وی افزود: در اولین مراجعه روز گذشته شرکتی با مسئولیت محدود در عرض ۳۶ دقیقه به ثبت رسید.

امیررحیمی در ادامه با اشاره به سایر اقدامات این اداره کل گفت: پیشنهاد، پیگیری و اخذ مصوبه هیات وزیران در خصوص اعطای اقامت به ازاء سپرده گذاری به مبلغ 250 هزار دلار و پیگیری در زمینه تشکیل صندوق مشترک ارزی ایران و افغانستان جهت استفاده از سپرده های خرد، اخذ مجوز افزایش سقف اختیارات بانکها برای تسهیلات دهی به بخش تولید، پیگیری در زمینه افزایش نسبت تسهیلات به سپرده و اخذ بخشنامه بانک مرکزی، تشکیل کمیته وصول مطالبات سیستم بانکی، افتتاح پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار با همکاری اتاق مشهد و اصلاح رویه هدف گذاری درآمدهای مالیاتی استان نیز از دیگر اقدامات مهم این اداره کل می باشد.

 در ادامه دبیر شورای هماهنگی بانک ها، سرپرست اداره کل امور مالیاتی، ناظر گمرکات استان و مدیرکل بیمه ایران در استان خراسان رضوی نیز گزارشی از وضعیت حوزه فعالیت و عملکرد خود ارائه نمودند.

قابل ذکر است در این جلسه با توجه به اهمیت اطلاعات برای اتخاذ تصمیم و کمک به سیاست گذاری در حوزه های پولی و مالی استان، سامانه جامع اطلاعات پولی و بانکی استان در این اداره کل رونمایی شد. در گام نخست اطلاعات پولی و بانکی در این سامانه تجمیع شده و این سامانه این قابلیت را دارد تا علاوه بر اطلاعات بانکی، سایر اطلاعات مالی استان در حوزه صنعت، درآمدهای استانی دولت، تأمین اجتماعی، مالیات و ... به صورت پردازش شده در اختیار تصمیم گیران استانی قرار دهد.

در این جلسه مقرر شد ضمن ارائه گزارش عملکرد نهادهای خانواده وزارت متبوع، با ارائه پیشنهادات در حوزه قانونگذاری، این جلسات بصورت دوره ای و برای موضوعات خاص وزارت امور اقتصادی ودارایی تشکیل شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.12.0
    V5.7.12.0