يکشنبه, 28 دی 1399
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۱۰/۲۲ 
  • کد خبر : ۲۰۳۴۶۰
یک مقام سازمان سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار:
آزادسازی سهام عدالت، موفق ترین طرح اقتصادی دولت است
مدیر برنامه ریزی و توسعه سازمان سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار با اشاره به طرح آزادسازی سهام عدالت با ابلاغ دستور مقام معظم رهبری گفت: این طرح یکی از مهمترین و موفق ترین طرح های اقتصادی دولت در سالجاری و بزرگترین اقدامات دولت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی یزد سید محمد جواد فرهانیان در نشست راهبری سهام عدالت استان یزد افزود: دولت تدبیر و امید با شجاعت و درایت این طرح را دنبال و اجرایی کرد.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح یادشده برای اولین بار، دارایی مالی به مردم تخصیص داده شد؛ اطلاع رسانی و آموزش را مهمترین گام برای اگاهی مردم از بازار سرمایه و احقاق حقوق خود در این زمینه عنوان کرد و گفت: باید با آموزش و اطلاع رسانی، مردم را با مزایای سهامداری و حضور در بازار سرمایه و اینکه چه تصمیماتی برای سهامشان گرفته می شود آشنا و آگاه کنیم.

وی بر اطلاع رسانی مزیت های آزادسازی سهام عدالت، سجامی شدن و حقوق دارندگان سهام در بازار سرمایه با مشارکت مسئولان و دستگاههای دولتی تاکید کرد  و گفت:  سهامداران باید از حقوق قانونی خود مطلع  شوند.

مدیر برنامه ریزی و توسعه سازمان سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار، مردمی کردن و شفاف سازی اقتصاد را از جمله اهداف آزادسازی سهام عدالت عنوان کرد و گفت: شرکت در مجمع شرکت های سرمایه گذاری استانی، دریافت سود سالانه، انتقال قطعی و خرید و فروش سهام را از مزایای سجامی شدن و حضور سهامداران در بازار سرمایه می باشد.

فرهانیان با بیان اینکه نباید صرفا به سجامی شدن دارندگان سهام عدالت اکتفا کرد؛ بلکه باید زمینه را برای دستیابی به مزایای آن  فراهم نمود خاطر نشان کرد: در این راستا، همه دستگاههای اجرایی و مدیران نقش بسزایی دارند.

وی با قدردانی از تلاش استان یزد برای فراهم کردن زمینه ثبت نام مردم در سامانه سجام، ضرورت راه اندازی شرکت سرمایه گذاری استانی با مشارکت سهامداران را یادآور شد و گفت: اعضای هیات مدیریت جدید باید در حفظ سرمایه های مردم نهایت تلاش خود را به خرج دهند.

استاندار یزد هم در این نشست تلاش دست اندرکاران سهام عدالت در استان را ستود و گفت: سهام عدالت، ظرفیت های خوب اقتصادی است که در اختیار دهک های کم درآمدی جامعه قرار داده شده است .

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان یزد هم با اشاره به آزادسازی سهام عدالت با ابلاغ دستور مقام معظم رهبری در پی درخواست رئیس جمهوری گفت: مشمولان سهام عدالت که روش غیرمستقیم را در مدیریت سهامداری خود انتخاب کرده اند باید در سامانه سجام (www.sejam.ir ) ثبت نام و کد بورسی را دریافت کنند.

علی نمازی با بیان اینکه با پذیرش شرکت سرمایه گذاری با تماد "وسیزد "در بازار سرمایه، امکان خرید و فروش سهام آن فراهم شد، گفت: برای این که سهامداران بتوانند از منافع این شرکت استفاده کنند ثبت نام در این سامانه، احراز هویت و دریافت کد بورسی الزامی است.

وی خاطر نشان کرد: برای تشکیل مجمع شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت در استان باید بیش از ۵۰ درصد از دارندگان سهام عدالت روش غیرمستقیم احراز هویت شوند و هم اینک این رقم به بیش از 45 درصد رسیده است.

نمازی گفت: ۶۲۰ هزار نفر در استان یزد دارای سهام عدالت هستند که در طرح آزادسازی، 27 درصد مشمولان روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند و مدیریت سهام عدالت 73 درصد بقیه به شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان یزد محول شده است.

وی میزان سرمایه شرکت سرمایه گذاری استان یزد را افزون بر شش هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: سهام این شرکت متشکل از 36 شرکت اقتصادی بزرگ و معتبر ایران می باشد.

طرح واگذاری سهام عدالت از سال 84 آغاز شد و بر اساس 44 قانون اساسی دولت موظف شد تا 40 درصد سهام بنگاه های اقتصادی را به 6 دهک پایین جامعه واگذار کند.

سهام عدالت 2 دهک پایین تحت پوشش دستگاه های حمایتی با 50 درصد تخفیف ارائه شده که پرداخت آن بر اساس سود آن  بوده و از سال 95 نیز این سود پرداخت شده است و  بر این اساس به خانواده ها تا سقف ۵ نفر سهام عدالت تعلق می گرفت ادامه داد: پس از اردیبهشت ماه با آزادسازی سهام عدالت مشمولان توانستند روش مستقیم یا غیر مستقیم را انتخاب کنند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.13.0
    V5.7.13.0