پنج‌شنبه, 14 اسفند 1399
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ 
  • کد خبر : ۲۰۵۳۰۸
معاون اقتصادی اداره کل اقتصادی استان تهران:
از سال 1385 طی 20 مرحله به بیش از 49 میلیون نفر سهام عدالت واگذار شد
معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان تهران گفت: از سال ۱۳۸۵ در ۲۰ مرحله به اقشار مختلف مثل مددجویان، روستاییان، کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری تأمین اجتماعی، کارگران فصلی و ساختمانی، قالیبافان، تاکسیرانان سهام عدالت واگذار شد و مجموع سهامداران عدالت در این ۲۰ مرحله حدود ۴۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان تهران، واقف بهروزی در برنامه تلویزیونی "یه روز تازه" شبکه پنجم سیما با اعلام این خبر اظهار داشت: برای عملکرد سال ۹۵ و ۹۶ و ۹۷ در سه مرحله سود سهام عدالت پرداخت شده است و مبلغ این سود حدود 127 هزار میلیارد ریال بود.

وی تصریح کرد: افرادی سهام عدالت دارند که همه مراحل را در زمان واگذاری گذرانده باشند و اسامی آنها در حال حاضر در سامانه سهام عدالت درج شده باشد.

بهروزی افزود: براساس آیین‌نامه‌های آن زمان، میزان درآمد ملاک ارائه سهام عدالت بود و ستاد توزیع سهام عدالت براساس وضعیت درآمدی افراد جامعه، دهک‌ها را مشخص کرد.

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان تهران در خصوص تفکیک یارانه بگیران و دارندگان سهام عدالت نیز گفت: لیست سهام عدالت با یارانه متفاوت است و در این ۲۰ مرحله به همه افراد یک‌میلیون و تا سقف ۵ میلیون تومان به هر خانوار سهام تعلق گرفت که البته برخی از افراد مثل مددجویان کمیته امداد و بهزیستی از تخفیف برخوردار بودند.

بهروزری افزود: در این ۱۰ سال ۵۳۲ هزار تومان از یک میلیون تومان مبلغ سهام افراد تسویه شده است و در نتیجه افرادی که تخفیف‌دار نبودند، مالک همان رقمی هستند که تسویه شده است.

وی افزود: در آن زمان روند دریافت سهام عدالت نیازمند ثبت‌نام بود و دولت اقشار مختلف را به شرکت‌های تعاونی اعلام کرده بود و با ثبت‌نام، فرم‌ها تکمیل می‌شدند و فرم‌ها ضمن تائید به سازمان خصوصی‌سازی ارسال می‌شدند و در صورتی که فرآیند اجرا بطور کامل انجام شده باشد، نام آنها در سامانه سهام عدالت به عنوان سهامدار درج شده است.

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان تهران خاطرنشان کرد:حدود 5 میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در استان تهران سهامدار هستند و استان البرز هم در ترکیب استان تهران دیده شده است.

وی در خصوص ترکیب شرکتهای سهام عدالت گفت: در این طرح ۴۹ شرکت و بنگاه اقتصادی بزرگ کشور به سهام عدالت اختصاص پیدا کردند و ۳۶ شرکت بورسی هستند و ۱۳ شرکت بورسی نیستند؛ همچنین بیشترین درصد این بنگاه‌های واگذار شده مربوط به پالایشگاه نفت تهران است و ۷۰ درصد سهام این شرکت به سهام عدالت واگذار شده است و کمترین واگذاری هم، سهام ایران‌خودرو و سایپا است و تنها یک درصد سهام این دو مجموعه واگذار شده است.

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان تهران تأکید کرد: افراد با مراجعه به سامانه سهام عدالت samanese.ir به اطلاعات سهامداری خود درخصوص سهام عدالت دسترسی دارند.

بهروزی گفت: در اردیبهشت‌ماه امسال برنامه آزادسازی سهام عدالت اعلام و در مدت‌زمان مشخص، افراد می‌توانستند دو روش مستقیم و غیرمستقیم درخصوص سهام خود انتخاب کنند و اگر افراد به سامانه مراجعه نکرده باشند، غیرمستقیم تلقی می‌شوند که بیش از ۳۰ میلیون نفر غیرمستقیم هستند و ۱۹ میلیون نفر هم روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند.

وی در ادامه گفت: در روش مستقیم سهام ۳۶ شرکت بورسی در پنل کد بورسی افراد درج می شود و در نتیجه خودشان خرید و فروش سهام را مدیریت می کنند. افرادی که غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، نقشی در مدیریت شرکت‌های واگذار شده ندارند و در قالب شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مدیریت غیر مستقیم دارند. برای هر استان شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی شکل‌ گرفته است و در حال ثبت و پذیرش در بورس است که بصورت هلدینگ سهام سهامداران خود در شرکتها را مدیریت خواهند کردو براساس مدیریت شرکت‌های استانی سوددهی متفاوتی خواهند داشت و هر استان که مدیران توانمندتری داشته باشد، سوددهی بالاتری دارد.

بهروزی در خصوص زمان و نحوه برگزاری مجامع شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی نیز گفت: مجامع این ۳۰ شرکت در قالب شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برگزار می‌شود و در نیمه دوم اسفندماه مجامع به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد و برای شرکت در مجامع نیز باید در سامانه سجام ثبت‌نام کرد و اولین گام برای ورود به موضوع سهام عدالت در شرایط جاری، ثبت‌نام در سامانه سجام است.

وی افزود: هیچ فردی به صورت ۱۰۰ درصدی سهام خود را واگذار نکرده است و اگر مراحل واگذاری ۶۰ درصد تکمیل شده باشد، دیگر مالک آن میزان سهام نیستند و مجموعه خریدار مالک محسوب می‌شود و در صورتی که افراد فرآیند را به بانک‌ها واگذار کردند و مبلغ مربوطه را دریافت نکرده اند، قابل ‌پیگیری است.

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان تهران در خصوص میزان سود پرداختی به سهامداران سهام عدالت اظهار داشت: برای عملکرد ۹۵ و ۹۶ و ۹۷ در سه مرحله سود سهام عدالت پرداخت شده است و مبلغ این سود حدود ۱۲ میلیارد و ۷۰۰ هزار تومان بود که حدود ۲۹ درصد آن مربوط به عملکرد سال ۱۳۹۵ است و ۳۳ درصد برای سال ۱۳۹۶ و ۳۸ درصد مربوط به عملکرد سال ۱۳۹۷ است.

وی خاطرنشان کرد: برای دریافت سود مراحل بعد باید در سامانه سجام ثبت‌نام شود و ثبت‌نام در این سامانه برای سهامداران ضرورت دارد.

بهروزی در خصوص کارت های خرید اعتباری به سهامداران سهام عدالت گفت: دولت به دنبال ارائه تسهیلات است تا نیاز مالی افراد تأمین شود و بین شرکت‌ها سپرده‌گذاری مرکزی و چند بانک تفاهم‌ حاصل شده که کارت اعتباری خرید به سهامداران با وثیقه قراردادن سهام عدالت ارائه شود و حدود ۶۰ درصد ارزش روز سهام عدالت کارت خرید داده می‌شود و اگر تا روز ۲۹ مبلغ برگردد، شامل سود نخواهد شد و بعد از آن به صورت سه ساله با سود ۱۸ درصد خواهد بود.

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان تهران تاکید کرد: در آینده، دریافت سود و خرید و فروش نیازمند ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی خواهد بود.

بهروزی در پایان از افراد توانمند و متخصص در حوزه مالی و بازار سرمایه  دعوت کرد برای کاندیداتوری جهت عضویت در هیئت‌مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت در سامانه ستان به نشانیsetan.seo.ir http:// ثبت نام نموده و خود را در معرض رای سهامداران عدالت قرار دهند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.13.0
    V5.7.13.0